Кафе Арабика – най-високото качество кафе

Кафето е една от любимите напитки в света, една от най-важните търговски култури. Днес Арабика е синоним на добро кафе и за много хора думата „арабика“ е силно свързана с качественото кафе на зърна. Рафтовете на супермаркетите са осеяни с продукти с етикети „100% Арабика“. Тази статия ще ни помогне да научим повече за най-популярния вид кафе в света. Да разберем кое е вярно и кое не, защото масовата култура на консумация на кафе е смесица от маркетинг, митове и стереотипи около кафето.
Сортовете арабика са най-популярният вид кафе и представляват 70% от производството на кафе в света. В света има повече от триста вида кафе арабика, ако вземем предвид естествените мутации и хибридните растения с други видове кафе. В световен мащаб има около 25 милиона земеделски кафе фамилии. Препитанието на близо 100 милиона души зависи от кафето. Неговата стойност за износ е огромна (US $ 15,4 милиарда годишно) и поради това играе решаваща роля в икономиката на много страни.
Къде расте Арабика днес

Кафето Арабика расте най-добре в тропически климат около екватора. Кафеените насаждения арабика са много капризни към климатичните условия. Чувствителни са към топли и влажни условия, растат и дават плодове на височина 600-2500 м над морското равнище, при температури от 15 до 24 градуса. Кафеените дръвчета Арабика растат в тропическите и екваториалните райони, където винаги е пролет или лято и няма рязка промяна на климата. Планинските насаждения притежават особено изискан вкус и аромат. Мястото, където расте кафееното дърво, както при гроздето, влияе върху вкуса и аромата на готовото кафе.
Арабика се отглежда в близо 40 страни и всяка страна произвежда свои собствени сортове – Ел Салвадор, Коста Рика, Йемен, Бразилия, Колумбия, Руанда, Етиопия, Никарагуа, Танзания, Хондурас, Бурунди и др.
Арабика от Колумбия
Колумбия е един от световните лидери в отглеждането на арабика. Вторият по големина производител на кафе в света след Бразилия, но по отношение на качество я надминава. Около половината износ в световен мащаб идва от Колумбия, която е известна с висококачественото си и неповторимо кафе по цял свят.
Всяка кола, която влиза в Колумбия, се пръска със специални препарати, за да се предотврати разпространението на болести, които биха могли да увредят ценните кафеени дръвчета. Традиционно повечето кафета от Колумбия се обработват по измит метод. Колумбийското кафе има прекрасен аромат, кадифен, изискан, лек вкус и деликатен карамелен послевкус.
Кения, Коста Рика, Гватемала
Кенийското кафе в списъка на най-добрите кафета. Идващо от Източна Африка, отглеждано при надморска височина от 1400 до над 2000 метра кафе на зърна Кения се смята за едно от най – изисканите кафета в света -“Кафе за ценители”. Повишеното съдържание на желязо в почвата богата на минерали и хранителни вещества, придава по-висока киселинност на зърната. А цитрусовите нюанси само подчертават тази киселинност, правейки букета още по-богат.
Коста Рика отглежда меко кафе с по-малко кофеин, съблазнително сладко кафе с нотки на меласа, отличителен вкус и божествен аромат. Вулканичната почва придава на кафе зърната балансиран вкус. Това е кафе с деликатен цветен аромат и орехови нотки. Повечето сортове съдържат допълнителни ванилови и плодови нотки. В Коста Рика е забранено да се отглежда робуста, отглеждат единствено и само арабика.
А Арабиката от Гватемала е балансиран букет от нюанси. Цитрусовата киселинност хармонично се допълва от шоколад и флорални нотки. Някои високопланински кафета имат по-наситен, по-тръпчив вкус, с лека горчивина и нотки на дим.
Kафе Арабика от Етиопия и Индия
Етиопия, родното място на кафето, все още дава на света ароматно, тръпчиво и пикантно кафе с винено докосване. Кафето има наситен вкус и дълъг послевкус. Кафените дървета се отглеждат от фермери в планината, в малки ферми. Етиопия е дом на някои от най – необикновенните и разнообразни сортове арабика на планетата. Това са отличителни кафета от традиционни наследствени сортове Арабика, дълго отглеждани в региона, които трудно биха могли да бъдат отглеждани където и да било другаде по света. Плодовете узряват от септември до декември, в зависимост от разпределението на валежите и височината.
Кафето в Индия се отглежда на юг. Зърната дават деликатно, благоуханно, ароматно и меко кафе, с кисело-винен вкус. Това са едни от най-богатите сортове арабика. Подправките, кардамонът и канелата често се засаждат до кафеените дървета, за да добавят пикантен аромат към кафето. Мусонният климат и особено плодородната почва в района благоприятстват отглеждането на тази висококачествена арабика. Мусонният климат се характеризира с висока влажност през лятото и почти пълно отсъствие на валежи през зимата.
История за произхода
Арабика кафе произлиза от планините на Етиопия. Произходът на Арабика датира от 1000 г. пр. Н. Е., В планинското царство Кефа, в югозападната част на съвременна Етиопия. В родината на Арабиката-Етиопия, все още растат диви кафеени дървета. Около 7-ми век зърната прекосяват Червено море в днешен Йемен и Арабския полуостров, а четири века по-късно идва и в Европа.
Първият писмен запис за кафе приготвено от печени кафе на зърна, е записан от арабски учени, които пишат, че тази напитка им помага да работят много по-дълго време. Именно оттук Арабика започва своето пътешествие по света, Арабския полуостров, който дава легендарното име на кафе Арабика. Страната, в която за първи път е приготвена напитка от него – араб, арабика. Арабската находка за приготвяне на варено кафе от изпечени зърна първо се разпространила сред египтяните и турците, а след това и по целия свят.
Какво е Арабика?
Това е вечнозелено дърво, което расте до 10 м. Въпреки това, за да даде много плодове, то се подрязва-не повече от 2 м височина образувайки гъста корона. Това улеснява събирането на плодовете.
Кафееното дърво цъфти и дава плодове целогодишно, в продължение на 50 години, особено през първите 15 години. Освен това, количеството на реколтата зависи пряко от климата. Например в планините, където е по-сухо и по-хладно е възможно да се добива реколта веднъж годишно, а в топлите и влажни долини до 4 пъти годишно. Обикновено едно дърво кафе Арабика дава 5 кг плодове( кафеени череши) през годината, от които се получава около 1 кг. годни зърна. Помислете само за какъв вид работа става дума.
Външно описание: цветове, плодове, семена
Растежа започва в началото на дъждовния сезон, който ускорява цъфтежа на растенията. Периодът на цъфтеж продължава около 2-3 дни. Цветовете на кафе Арабика са благоуханни, ароматни и бели. Осем или девет месеца след цъфтежа идва плода. Тъмно червени, лъскави и закръглени като череши, всеки от които съдържа две семена/зърна кафе.
Семената на зеленото кафе са заобиколени от защитна мембрана наречена пергамент и още един слой от сладка целулоза. Зърната на кафе Арабика са доста плоски и продълговати, със змиевиден канал. Генетично кафе Арабика е единственият вид с 44 хромозоми и 90 ароматни вещества. Химически съдържанието на кофеин варира от 0,9 до 1,7% от обема на всяко зърно. За разлика от кафе Робуста, което съдържа два пъти повече кофеин.
Кафе Арабика – събиране на реколтата
След узряването започва внимателен процес по събиране на реколтата, което започва през есента и зимните месеци. В някои региони зърната на кафе Арабика узряват по различно време, което прави прибирането на реколтата трудоемко.

За да гарантират високо качество, някои фермери избират ръчен метод, т.е обират на ръка само зрелите плодове. Плодовете се берат, когато са в своя пик на зрялост. Берачите оставят неузрелите плодове, за да се берат по-късно. Презрелите или изгнили плодове се събират в отделен контейнер, така че да не навредят на дървото. Освен това ръчното бране позволява на берачите да проследяват здравето на дърветата.
Механичният метод също е продуктивен и качеството на реколтата е високо. В някои страни климатичните условия позволяват на плодовете да узреят почти едновременно и да събират реколтата механично със специални машини.
Какво определя начина за събиране на реколтата?
Методът на събиране зависи от релефа на плантациите. На труднодостъпна плантация в планината няма да е възможно кафето да се събира механично, а само ръчно. Методът на прибиране на реколтата е комбинация от много фактори. И фермерите не винаги са свободни да изберат този, който им харесва най-много. По-често те трябва да вземат предвид релефа на плантациите, икономическите и социалните фактори. Важното е избраният метод да е най-подходящия за всяка конкретна ферма. А добрите фермери, които се грижат за вкуса на кафето си, винаги намират метода, който най-добре отговаря на всички горепосочени фактори.
Моносортовете кафе Арабика са по-скъпи за отглеждане и добив в сравнение с Робуста, защото са по-уязвими към вредители, по-податливи на заболявания и се нуждаят от повече грижи. Също така е по-чувствително към температура и влажност, товарене и разтоварване и дава по-малка реколта на акър от моносортовете Робуста. Затова и цената на Арабиките е по-висока.
Вкусови характеристики на кафе Арабика
Арабика се свързва с мекота, за разлика от своя “събрат” Робуста. Това се дължи на по-ниското съдържание на кофеин в зърната, защото именно кофеинът придава на кафето горчивина. Робуста съдържа два пъти повече кофеин – 2,7% в изпечени зърна. Освен това Арабика съдържа два пъти повече захар от Робуста, заради това ни се струва толкова приятна и сладка.

Чаша добре приготвено еспресо направено от кафе Арабика е с прекрасен аромат, сладост, приятна лека киселинност, често с привкус на карамел и шоколад и просто лека нотка на горчивина. Това се дължи на ниското съдържание на кофеин. Богатия и ненадминат кремообразен каймак трябва да има светло червеникаво – кафяв оттенък, като изрисуван с тигрово подобни ивици .

Фактори, влияещи върху вкуса
На първо място, важен е съставът на почвата и климатичните условия, в които е растяло дървото. Арабика кафе отглеждано при висока надморска дава много по-изтънчени характеристики, отличителни аромати и вкусове по време на печене.
- Кения – горски и цитрусови плодове, черен шоколад,червено вино;
- Етиопия – цитрусови плодове, какао, шоколад;
- Бразилия – плодови / земни;
- Коста Рика – Тропически плодове, карамел, червено вино, тъмен шоколад;
- Ел Салвадор – тропически плодове, горски плодове, какао и шоколад, ядки;
- Гватемала – цитрусови плодове, флорални нотки, шоколад и карамел;
- Колумбия – горски плодове, костилкови плодове, карамел, какао.
Метода за събиране и първична обработка също са важен фактор отразяващ се на качеството, както и правилното съхранение.
Химичен състав и хранителна стойност на кафе Арабика
Химичният състав на кафето зависи от сорта, следователно, някои показатели може да имат леко отклонение на данните, т.е. интервал или средна стойност.
100 гр. зелено кафе на зърна съдържа:
- кофеин : 0,6-2,7%;
- около 12% мазнини;
- 13% протеини;
- 8% захар.
Преди да бъдат изпечени зърната на кафе Арабика често имат миризма подобна на боровинки. След като се изпекат те продължават да отделят сладък аромат.
След термична обработка (печене) съставът на кафето се променя:
- показателят за кофеин не надвишава 1,3%;
- 20% протеини;
- до 15% мазнини;
- съдържанието на захар е намалено до 2-3%.
В допълнение, печените зърна Арабика съдържат етерични масла, отговорни за наситеността на аромата- около 18%, витамини PP , В1, В2 , В3, А, D, E, минерали като калий, магнезий и калций, пиридин, фенолни съединения и много други полезни вещества. Калоричното съдържание на едно кафе е 2 kcal.
Как се използва Арабика и какво дава в кафето
Арабика кафе е като скъпо вино-истинска и печеливша класика. Кафето, приготвено от сортове Арабика, има интензивен, сложен аромат, който може да наподобява цветя, плодове, мед, шоколад или карамел. И винаги с доловима киселинност. Използването на Арабика е различно, по-долу ще разгледаме три основни области и целите, за които се използва:
- В еспресо смеси и блендове – Производителите правят това, за да подобрят вкуса на продукта си и да създадат последователност на вкуса. Ако Робуста се добавя в смесите за увеличаване на плътността, горчивината и силата на напитката, то Арабиката омекотява вкуса и придава на сместа кисели нотки и разнообразие от уникални аромати, поради по-високото съдържание на етерични масла;
- В моно сортове кафе – това е за тези, които обичат да пробват чисто кафе, от конкретна държава, регион, плантация, където е израснало. Понятието „плантационно кафе“ е малко по-тясно от понятието „моносорт“. В този случай това е моносорт от конкретна плантация, ферма или кооперация.
Някои хора смесват и съчетават моносортове кафе Арабика с различен произход, за да извлекат най-добрите качества на всяко от тях. Например, кафе с висока цитрусова киселинност и леко тяло, с друго имащо шоколадови нотки и плътно, кадифено усещане в устата; - За разтворимо и ароматизирано кафе-и в двата случая почти винаги се избира най-евтиното Арабика кафе.
Не пропускайте да прочетете: Еспресо кафе – кои са най -добрите зърна и блендове
Критерии за избор на кафе
Когато купувате кафе, трябва да се ръководите от вкусовите си предпочитания. Най-добре е да закупите кафе на зърна и да го смилате у дома. Хората обичат да купуват с “очите си” и виждайки големи кафе зърна, мислят че трябва да изберат тях, че са маркер за качество и са по-хубави. Но това не винаги е така, когато избираме маслини може би да, но не и за кафето. Ние казваме,че най-добрият начин да прецените е да опитате. Понякога трябва да опитате много различни неща, за да разберете какви вкусове и усещания харесвате.
В нашият асортимент кафе Арабика има 15 моносорта от различни части на света и всички те са различни по форма и размер. Например Кения – Kenya Marumi Miranga е с по-малки зърна, но е е считано за едно от най – елитните и уникални кафета в света, с богат аромат и вкус. Никарагуа – Nicaragua Nueva Segovia е с големи зърна, а Етиопия – Ethiopia Forest Natural е нещо средно между тях.
Не пропускайте да прочетете: Кафе зърна – окачествяване и класифициране
Вкусът и ароматът на кафето се разкриват на седмия ден след печенето на зърната. Първите четири седмици кафето е в своя пик. Затова по възможност използвайте кафе, което е изпечено през последните 30 дни. Смляното кафе има най-добър вкус в рамките на една до две седмици от печенето.
Напитка приготвена от средно изпечено кафе има по-богат вкус. А за любителите на по-силно и екстремно кафе с по-остър вкус и мирис е по- тъмно изпеченото кафе.
Как да съхранявате кафе на зърна Арабика
Съхранявайте кафето в плътно затворен съд, без пряка слънчева светлина. Влажността на въздуха не трябва да надвишава 85%. В херметически затварящ се съд можете да го съхранявате от 6 до 12 месеца. Но след като отворите пакета, кафето се влияе отрицателно от кислород, топлина, влажност и светлина. Следователно кафе зърната трябва да се съхраняват в плътно затворен, непрозрачен пакет, съд или контейнерче при стайна температура. Така свеждате до минимум окисляването на етеричните масла в кафе зърната, които носят аромата и вкуса на прясното кафе.
Срокът на годност е 2 години.
Най-добре е да оставите кафе зърната в същата опаковка, в която сте ги купили. Ако пакета няма цип, използвайте щипка. А ако искате още по-голяма сигурност, пакета с кафе може да се постави в керамичен или стъклен буркан с плътно капаче. Добре е също да държите кафето си на плот, ако е в непрозрачен, херметичен съд, далеч от пряка слънчева светлина и далеч от източник на топлина.
Не съхранявайте зърната в шкаф до или над готварска печка или плот – това няма да осигури желаната температура за съхранение. И освен това, когато готвите над печката се образува висока влажност.
Никога не съхранявайте кафето в хладилника. Имайте предвид, че кафето има пореста структура и перфектно абсорбира миризмите, особено силните.
Технология за приготвяне на ароматно и вкусно кафе у дома
Следвайте тези стъпки:
- Изплакнете джезвето с вряща вода.
- Изсипете 2 ч. л. смляно кафе.
- Добавете 100 ml филтрирана вода.
- Добавете захар, ако е необходимо.
- Поставете джезвето на огъня и внимателно наблюдавайте напитката.
- Когато се появят пяна и първите мехурчета, показващи неизбежно кипене, дръпнете джезвето.
- Изсипете кафето в любимата си чаша.
- Насладете се на кафето си. ☕❤️️
Цената на кафе арабика
Очевидно кафе Арабика е по-скъпо в сравнение с Робуста, защото расте предимно в планините по-трудно е да се отглежда, транспортира и обработва. Това включва и разходите за торове и напояване. В лоша година Арабика лесно може да се разболее и тогава оцелялата реколта ще бъде скъпа.
Робуста не се нуждае от височина, не се страхува от дъждове и жеги, устойчива е на заболявания. Кафеените насаждения Робуста са три до четири пъти по-големи от кафе Арабика и растат до 13 метра, добивът е много по-висок. Всичко това намалява разходите за производство на Робуста и я прави много по-евтина от Арабика.
Арабика и Робуста си имат свои задачи и своите фенове. Няма консенсус за това кое кафе е по-добро или по-лошо. Пазарът на кафе се е развил по такъв начин, че всеки “иска” арабика и това не е изненадващо, маркетингът си върши работата убедително популяризирайки кафе Арабика. Но реално погледнато всеки човек иска просто хубаво кафе. За някои хора това е силното, горчиво и плътно кафе (на тези изисквания отговаря Робустата), за други е мекото, ароматно, не толкова плътно, с кисела жилка и богата палитра от вкусове (Арабика сортовете). За трети пък хубавото кафе е комбинация от двете.

Така, че изберете кафето, което отговаря на вашия вкус и нека всяка ваша сутрин бъде бодра! Каквото и кафе да изберете ние ви пожелаваме то винаги да ви носи само наслада и радост! Препоръчваме ви да избирате кафе на зърна, което да смилате сами. Може да разгледате нашият каталог, той ще ви помогне да решите кое кафе заслужава вниманието ви.
И не забравяйте най-хубавото кафе ☕ е това, което е приготвено с любов ❤️️!
Ние обичаме кафето и искаме да споделим богатството и разнообразието му с вас!
Димитър Асенов
между изпечените зърна арабика им по-едри и по-дребни кои са за предпочитане?
L'incanto di caffe
Размера на кафе зърната не означва качество на вкуса. За кафето често се съди единствено по външния му вид. Някои потребители смятат, че големите кафе зърна съдържат повече вкусови и ароматни компоненти. Следователно имат по-добър вкус и трябва да струват повече. Всъщност това не е така. Размерът на зърната зависи от климата, сезона и вида на кафето. Различните видове дървета се характеризират с добив от различни размери плодове. Различните ароматни профили на кафето се свързват с различните надморски височини при, които се отглежда. Често, колкото по-високо расте кафето, толкова по-малки растат кафе зърната, но вкусът е по-ярък. Ако е имало твърде малко дъжд през конкретния сезон, тогава процентът на дребните зърна в реколтата ще се увеличи. В тази статия може да прочетете по -подробна информация и да намерите правилият отговор за вас.