Въздействието на кофеина и как ни държи будни?
Над 100 000 тона кофеин се консумират по целия свят всяка година. Това е еквивалентно на теглото на 14 Айфелови кули! Най – често приемаме кофеина чрез напитки като кафе и чай. Но също така се съдържа в някои газирани напитки, шоколада, какао, хапчета съдържащи кофеин и дори в кафето обозначено като Безкофеиново. Кофеина ни помага да се чувстваме бдителни, фокусирани и енергични, дори и да не сме се наспали добре. Но също така може да повиши кръвното налягане. Да ни накара да се чувстваме неспокойни, нервни и тревожни. Кофеина е най-широко използвания законен стимулант в света.
Как ни държи будни кофеина?
Кофеина евоюлира в растенията, къде служи с няколко цели. Във високи дози се среща в листата и семената на някои растителни видове и е токсичен за насекомите. Когато го консумират в по-ниски дози- не директно, а чрез нектара на някои цветя . Тогава кофеина всъщност може да помогне на насекомите да запомнят това цвете и да се върнат отново.
В човешкото тяло кофеинът действа като стимулант на централната нервна система. Той ни държи будни като блокира едни от ключовите сънотворни молекули в организма. Вещество наречено аденозин.
Въздействие на кофеина
Телата ни се нуждаят от постоянно снабдяване с енергия, което се получава чрез разграждането на високоенергийна молекула. Това е аденозин трифосфат (АТР), която освобождава молекулите на аденозин в този процес. Невроните в мозъка ви имат рецептори, перфектно приспособени към тази молекула. Когато дозите на аденозин се свързват с тези рецептори, той активира каскада от биохимични реакции. Те причиняват по-бавно образуване на неврони и забавят освобождаването на важни мозъчно-сигнализиращи молекули. С други думи ставаме сънливи и ни се доспива. Кофеинът е това, което се нарича антагонист т.е съперник на аденозин рецепторите. Това означава, че той дерайлира този процес на забавяне на вашите неврони, като блокира аденозиновите рецептори.
Кофеинът и аденозинът имат подобна молекулярна структура. Достатъчно близка, че кофеинът да може да влиза в аденозиновите рецептори, но не достатъчно близо, за да ги активира. Да обобщим – аденозинът забавя вашите неврони. Кофеинът подтиска инхибитора, така че да ви стимулира. Кофеинът също така има способността да стимулира и засилва позитивните чувства. В някои неврони, аденозин рецепторите са свързани с рецепторите на друга молекула наречена допамин. Една от ролите на допамина в мозъка е да насърчава чувствата на удоволствие. Съществуват доказателства, че ефектът на кофеина върху рецепторите на аденозина и допамина може да има и дългосрочни ползи. Намалявайки риска от болестта на Паркинсон, болестта на Алцхаймер и някои видове рак.
Ползи и вреди от кофеина
Кофеинът може също така да повиши способността на организма да изгаря мазнините. Всъщност някои спортни организации смятат, че кофеинът дава несправедливо предимство на спортистите и те ги ограничават в консумацията му. От 1972 до 2004 г. олимпийските спортисти е трябвало да останат под определена концентрация на кофеин в кръвта, за да имат право да се състезават.
Разбира се не всички ефекти на кофеина са толкова полезни. Той може да ви помага да се чувствате по-добре, по- концентрирани и бдителни. Но ако прекалявате с кофеина, може да повиши сърдечния ритъм и кръвното Ви налягане. Да предизвика повишено уриниране или диария, безсъние и тревожност. Освен това, кофеин се съдържа в доста храни и напитки, които също могат да окажат въздействие върху тялото ви. Това също трябва да бъде взето под внимание.
Вашият мозък може да се адаптира към редовната консумация на кофеин и да се чувствате зависими от него. Ако вашите аденозин рецептори са постоянно запушени, тялото ви ще произвежда допълнителни такива. По този начин, дори и с кофеин наоколо, аденозинът все още може да си свърши работата да сигнализира на мозъка, за да се изключи. Ето защо може да изпитвате нужда да консумирате все повече и повече кофеин, за да се чувствате добре, бодри и бдителни. И имате все повече и повече аденозин рецептори, които да го блокират.
Затова, ако внезапно спрете кофеина, може да почувствате неприятни симптоми на абстиненция. С изобилие от рецептори и без конкуренция, аденозинът може да работи извънредно, причинявайки симптоми като главоболие, умора и потиснато настроение. Но след няколко дни допълнителните аденозинови рецептори ще изчезнат, тялото ви ще се адаптира, симптомите на абстиненция ще изчезнат и ще се почувствате също толкова бдителни, както винаги, дори и без употребата на най-популярния стимулант в света.